cusson_armAe_de_la_libAration.jpg
Instelling : CegeSoma/Rijksarchief
Auteursrechten : Rechten voorbehouden
Originele legende : Embleem van het Bevrijdingsleger
Zelf op onderzoek / Verzet / Bronnen

Archief van het Bevrijdingsleger

Auteurs : Maerten Fabrice (Instelling : CegeSoma/Rijksarchief) - Willems Bart (Instelling : CegeSoma/Rijksarchief)

Om deze pagina te citeren

Wie?

Het Bevrijdingsleger (BL) heeft ongeveer twee keer minder erkende leden dan de Belgische Nationale Beweging en staat vooral sterk in de stad Luik en in de gelijknamige provincie. De beweging in ontstaan in christendemocratische milieus en ontwikkelt zich ook in die kringen.

De Luikse politicus Pierre Clerdent speelt een belangrijke rol in het BL, zowel tijdens de bezetting als na de bevrijding. Het BL blijft minstens tot 1990 een blad publiceren. Clerdent overlijdt even voor ook de laatste leider van de beweging sterft, Armand Renard, een andere Luikenaar. Het archief van de organisatie wordt in het eerste decennium van de 21ste eeuw toevertrouwd aan het ministerie van Landsverdediging.

Wat?

Voor het BL bestaan individuele en algemene dossiers op nationaal niveau. De individuele dossiers van de 7283 erkende leden bevatten echter over het algemeen niet meer informatie dan die van de Dienst van de Weerstand, behalve bijvoorbeeld als officiële beslissingen worden betwist en het verzetslid een beroep doet op zijn organisatie om zijn dossier te ondersteunen. In die gevallen vinden we briefwisseling terug, naast getuigschriften en activiteitenrapporten, die in sommige gevallen uitgebreid zijn. Maar die gevallen zijn niet erg talrijk.

Bij de reeks hoort ook een steekkaartregister, dat handig is om na te kijken of er al dan niet een dossier bestaat op een bepaalde naam.

Het algemene archief bevat talrijke ledenlijsten van oud-strijdersbonden van de beweging (nationaal en per afdeling). Een archief van de secretaris van Pierre Clerdent, omvat steekkaarten van leden van de afdeling Chartreuse, naast meerdere tientallen steekkaarten, lijsten van politieke gevangenen, van overledenen, van mensen die graden of eervolle onderscheidingen hebben gekregen enz., en dat voor de hele beweging.

Waar?

  • Het Centrum voor Historische Documentatie van de Krijgsmacht in Evere (contact: info.ca@mil.be) bewaart de archieven van het Bevrijdingsleger.
  • De Bibliotheek Ulysse Capitaine in Luik bewaart het archief van Pierre Clerdent (vrij raadpleegbaar).
Om deze pagina te citeren
Archief van het Bevrijdingsleger
Auteurs : Maerten Fabrice (Instelling : CegeSoma/Rijksarchief) - Willems Bart (Instelling : CegeSoma/Rijksarchief)
https://www.belgiumwwii.be/nl/zelf-op-onderzoek/verzet/bronnen/archief-van-het-bevrijdingsleger.html